РСС Пошаљи пријатељу Упутства за коришћење Принт
Моја пријава

Немате кориснички налог?

Претраживање
Анкета

У којој мјери се слажете да ће пружање услуге електронским путем смањити редове чекања?


Извјештај о спроведеним консултацијама са заинтересованим невладиним организацијама у области заштите лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости

 

Сходно члану 80 Закона о државној управи 

Сходно члану 80 Закона о државној управи  и члана  12  Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија  у вези  члана  32а Закона о невладиних организација, Министарство за људска и мањинска права је дана 17.јула 2018. Године  објавило Јавни позив[1]  за консултовање са заинтересованим невладиним организацијама који се баве заштитом лица са инвалидитетом за консултације у циљу сачињавања Секторске анализе за утврђивање приједлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у области заштите лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости.

 

Консултације су реализоване у период од  петнаест дана  (почев од 17. јула до 01. августа 2018. године) у оквиру којих је  дана 20.јула 2018. године  са почетком у 10.00х, у Министарству за људска и мањинска права  одржан консултативни састанак са  представницима следећих невладиних организација:

  1. НВО Удружење младих са хендикепом Црне Горе –Анђела Радовановић;
  1. Културни Центар  „ Хомер“ –Ивана Перуничић;
  1. „Фондација Рука пријатељства“-Дејвид Сејдовић.                         

Представници невладиних организација су  поздравили искорак  у односу на предходну годину у смислу повећања  минималног  и максималани износ по пројектима као и укупног буџета.

Представница Удружења младих је предложила да се запажања и препоруке Комитета УН посебно нагласе у секторској анализи уз напомену да ће и писмено доставити своје  предлоге и коментаре.

ИИ ПРЕДЛОЗИ, СУГЕСТИЈЕ И КОМЕНТАРИ ДОСТАВЉЕНИ ПИСАНИМ ПУТЕМ

НВО Удружење младих са хендикепом Црне Горе је дана 26.07.2018. године,  е –мејлом доставило коментаре на Нацрт секторске анализе у области заштите лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости у којима предлажу да се у овом Нацрту  препознају и наведу све препоруке Закључних разматрања  Комитета УН за права лица са инвалидитетом из надлежности овог Министарства посебно у вези са следећим члановима, те сходно томе дефинишу и као стратешке циљеве и оправдане активности :

- 5. (а) Предузме мјере подизања свијести да охрабри особе с инвалидитетом да пријаве дискриминацију, осигура њихов приступ приступачним информацијама о правима из Конвенције и доступним мјерама за подношење притужби; (б) Тренира надлежне појединце, посебно службенике задужене за спровођење закона и припаднике судства о Конвенцији и

како да адекватно управљају притужбама за дискриминацију на основу инвалидитета; (ц) Ојача напоре да спријечи и третира интерсекторску дискриминацију са којом се суочавају особе с инвалидитетом из мањинских група, са посебним нагласком на дјецу и да осигура да имају једнак приступ свим правима гарантованим

Конвенцијом; (д) Осигура да је свака процедура процјене у складу с Конвенцијом и да не доводи до дискриминаторног третмана, као и да укине употребу различитих дефиниција инвалидитета и понижавајуће терминологије и да умјесто тога користи приступ заснован на људским правима; и (е) Усвоји и примјењује концепт разумних адаптација са ефективним санкцијама да би обезбиједила да се одбијање разумних адаптација третира као дискриминација на основу инвалидитета.

- 6. а) Опредијели довољна средства за истраживање и прикупљање података о женама и дјевојчицама с инвалидитетом, по узрасту, географском подручју, врсти оштећења, породичном статусу и мјесту пребивалишта (институција или брига у заједници); (б) Укључи перспективу инвалидитета у легислативу, политике и програме о родној равноправности, као и гендерну перспективу у легислативу и политике у области инвалидитета и да развије специјалне политике за жене с инвалидитетом; (ц) Спријечи и бори се против вишеструке и интерсекторске дискриминације с којом се суочавају жене и дјевојчице с инвалидитетом, са посебним фокусом на приступ правди, заштиту од насиља и злоупотребе, образовање, здравствену заштиту и запошљавање; и (д) Да укључи перспективу инвалидитета у све законе, политике и програме о заштити од насиља, злоупотребе и експлоатације, да предузме мјере подизања свијсести да би оснажила жене и дјевојчице с инвалидитетом да пријаве све облике узнемиравања и насиља којима су биле изложене, да осигура њихов приступ приступачним информацијама и адекватним севисима подршке за жртве, укључујући и локални ниво и да адекватно казни починиоце;

Чл. 8.  (а) Обезбиједи тренинг за јавне и приватне медије о Конвенцији, с посебним освртом на приступ инвалидитету заснован на људским правима и оснажи приказивање позитивне слике о особама с инвалидитетом, њиховим правима и доприносу друштву, с циљем елиминације негативних стереотипа и предрасуда о особама с инвалидитетом; и (б) Предузме ефетивне кораке да укључи обавезне елементе права особа с инвалидитетом с посебним фокусом на приступачност и универзални дизајн у курикулуме за студенте архитектуре и грађевине;

Чл. 29. а) Пружи свим особама с инвалидитетом право гласа и кандидовања на изборима; и (б) Осигура неометен физички приступ гласању, обезбиједи механизме да осигура тајност гласања без обзира на врсту инвалидитета и доступност осталих изборних материјала као што су информације у приступачним форматима у складу са Општим коментаром бр. 2 о приступачности.

Одговор обрађивача:

Предлог Удружења младих са хендикепом се  дјелимичмо прихвата,  на начин што се  прихватају препоруке из домена надлежности Директората за унапређење и заштиту људских права и слобода у Министарству за људска и  мањинска права, и исте разрађују кроз стратешке циљеве и активности. Удијелу који није у складу са надлежностима  наведеног директората, коментари  Удружења младих са хендикепом Црне Горе  се не прихватају.



[1] хттп://www.ммп.гов.ме/вијести/189086/Јавни-позив-Секторска-анализа.хтмл



 

Коментари / Сакриј коментаре

Морате бити пријављени да бисте коментарисали!