РСС Пошаљи пријатељу Упутства за коришћење Принт
Моја пријава

Немате кориснички налог?

Претраживање
Анкета

У којој мјери се слажете да ће пружање услуге електронским путем смањити редове чекања?


Извјештај о спроведеним консултацијама са заинтересованим невладиним организацијама у области заштите и унапређења права Рома и Египћана

Сходно члану 80 Закона о државној управи

И УВОД

Сходно члану 80 Закона о државној управи и члану 12 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија у вези члана 32а Закона о невладиним организацијама, Министарство за људска и мањинска права је 17. јула 2018. године објавило Јавни позив за консултације заинтересованим невладиним организацијама које се баве заштитом и унапређењем и заштитом права Рома и Египћана у циљу сачињавања Секторске анализе за утврђивање приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у области заштите и унапређења права Рома и Египћана (Заштита и промовисање људских и мањинских права).

Консултације су реализоване у периоду од 17. јула до 01. августа 2018. године и у оквиру њих је 23. јула 2018. године са почетком у 12.00 часова, у просторијама Министарства за људска и мањинска права, одржан консултативни састанак са сљедећим представницима заинтересованих невладиних организација:

• Азра Храповић - НВО „Ђакомо Адриатиц“;
• Борис Недовић - НВО „Центар сјевера“;
• Дејвид Сејдовић - НВО „Фондација рука пријатељства“ Подгорица;
• Миодраг Ђуровић - НВО „Точак“ Никшић;
• Митар Радоњић - НВО „Институт за социјалну и образовну политику“;
• Валентина Станков - НВО „Институт за социјалну и образовну политику“;

Консултативни састанак је завршен у 13.00 часова, дана 23. јула 2018. године.

ИИ ПРЕДЛОЗИ, СУГЕСТИЈЕ И КОМЕНТАРИ

Представник НВО „Точак“ је на састанку саопштио сљедећи коментар:

1. Предлажемо да се у Секторској анализи за 2019. годину укључе мјере/активности које ће допринијети подизању свијести припадника ромске и египћанске популације о значају бављења спортом, као и мјере и активности које ће допринијети повећању броја припадника ромске и египћанске популације који се активно баве спортом.

Одговор обрађивача:

1. Предлог НВО „Точак“ се прихвата, те се у дијелу Култура, идентитет и информисање додаје и „Спорт“, односно додају се сљедеће активности: „Подизање свијести код припадника ромске и египћанске популације о важности активног бављења спортом“ и „Повећање броја припадника ромске и египћанске популације када је у питању активно бављење спортом“.

Представница НВО „Ђакомо Адриатиц“ је на састанку саопштила сљедећи коментар:
1. Предлажемо да се у Секторској анализи за 2019. годину и то у дијелу Култура, идентитет и информисање укључе мјере/активности које ће допринијети очувању традиционалних ромских фолклорних игара.

Одговор обрађивача:

1. Предлог НВО „Ђакомо Адриатиц“ се прихвата, те се у дијелу Култура, идентитет и информисање додаје сљедећа активност: „Очување ромског фолклора (традиционалних ромских игара)“.

Представник НВО „Фондација рука пријатељства“ је на састанку саопштио сљедећи коментар:

1. Предлажемо да се као посебан дио/област у Секторској анализи за 2019. годину дода „Политичко заговарање“.

Одговор обрађивача:

1. Не прихвата се сугестија НВО „Фондација рука пријатељства“ да се у Секторској анализи за 2019. годину дода посебан дио/област „Политичко заговарање“ из разлога јер је у нацрту Секторке анализе за 2019. годину у дијелу „Антидискриминација Рома и Египћана“ укључена мјера/активност „Едукације у циљу оснаживања за учешће у политичком и јавном животу припадника/ца ромские и египћанске популације, са посебним нагласком на жене“.

Предсавник НВО „Институт за социјалну и образовну политику“ је на састанку саопштио сљедећи коментар, а који је достављен  и писаним путем:

1. Предлажемо да се у дијелу стратешких циљева у Секторкој анализи за 2019. годину додају и активности из области превенције и борбе против ХИВ/АИДС-а као и превенције и борбе против кориштења психоактивних супстанци.

Одговор обрађивача:

1. Предлог НВО „Институт за социјалну и образовну политику“ се прихвата, те се у Секторској анализи за 2019. годину додаје посебан дио „Здравствена заштита“ у оквиру којег дијела се, између осталих, додаје сљедећа мјера/активност: „Превенција и борба против ХИВ/АИДС-а као и превенција и борба против кориштења психоактивних супстанци“.

Представник НВО „Центар сјевера“ је на састанку саопштио сљедећи коментар, а који је достављен  и писаним путем:

1. Предлажемо да се у одређеним сегментима када су циљеви у питању треба акценат ставити на младе односно дјецу и омладину који су наследници друштва и покретачи реформи у испуњењу циљева, односно да се дода термин ,,са акцентом на младе припаднике/це ромске и египћанске популације“.

Одговор обрађивача:

1. Предлог НВО „Центар сјевера“ се не прихвата, из разлога што циљеви који су наведени у нацрту Секторке анализе за 2019. годину морају бит

Коментари / Сакриј коментаре

Морате бити пријављени да бисте коментарисали!