RSS Pošalji prijatelju Uputstva za korišćenje Print
Moja prijava

Nemate korisnički nalog?

Pretraživanje
Anketa

U kojoj mjeri se slažete da će pružanje usluge elektronskim putem smanjiti redove čekanja?


Izvještaj o sprovedenim konsultacijama sa zainteresovanih nevladinim organizacijama u oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba

Shodno članu 80 Zakona o državnoj upravi

I UVOD

Shodno članu 80 Zakona o državnoj upravi i članu 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija u vezi člana 32a Zakona o nevladinim organizacijama, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava je 17. jula 2018. godine objavilo Javni poziv za konsultacije zainteresovanim nevladinim organizacijama koji se bave zaštitom i unapređenjem ljudskih prava LGBTI osoba u cilju sačinjavanja Sektorske analize za utvrđivanje prijedloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba (zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih  prava).

Link: http://www.mmp.gov.me/vijesti/189088/Javni-poziv-Sektorska-analiza.html

Konsultacije su realizovane u periodu od 17. jula do 1. avgusta 2018. godine, i u okviru njih je, 20. jula 2018. godine sa početkom u 12:00 časova, u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, održan konsultativni sastanak sa sledećim predstavnicima zainteresovanih nevladinih organizacija:

1. Bojana Jokić - NVO LGBT Forum Progres;
2. John M. Barac - NVO LGBTIQ Socijalni centar;
3. Mitar Radonjić – NVO Institut za socijalne i obrazovne politike;
4. Dejvid Sejdović – NVO Fondacija Ruka Prijateljstva.
Konsultativni sastanak je završen u 12:20 časova.
Pisane komentare na Nacrt Sektorske analize za utvrđivanje prijedloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblasti oblasti zaštite i unapređenja ljudskih prava LGBTI osoba zaštite (zaštita i promovisanje ljudskih i manjinskih  prava) tokom Javnih konsultacija je dostavio NVO Institut za socijalne i obrazovne politike.

II PREDLOZI, SUGESTIJE I KOMENTARI DOSTAVLJENI PISANIM PUTEM

NVO Institut za društvene i obrazovne politike je dostavio sledeće komentare:
1. „U dijelu 4.2 smatramo da nema potrebe da se potencira kako ne postoji evidencija LGBTI osoba jer takva evidencija i ne treba niti smije postojati, ali bismo preporučili da, pored toga što se za okviran podatak uzimaju informacije od NVO koje se bave tom oblašću na osnovu njihovog članstva i procentualnosti iz regiona, se uradi uporedba sa brojem naloga na društvenim mrežama za upoznavanje LGBTI osoba poput PLANET ROMEO i GRINDR.“

Odgovor obrađivača:
1. Uvažena je sugestija NVO Instituta za društvene i obrazovne politike i iz teksta Sektorske analize je uklonjena rečenica u kojoj je konstatovano da se u Crnoj Gori ne vodi posebna evidencija LGBTI osoba.
2. Ne prihvata se sugestija NVO Instituta za društvene i obrazovne politike da se prilikom utvrđivanja okvirnog broja LGBTI osoba u Crnoj Gori, pored uporednih podataka iz regiona i podataka dobijenih od strane LGBTI NVO-a iz Crne Gore,  vrši uporedba sa brojem naloga na društvenim mrežama za upoznavanje LGBTI osoba poput PLANET ROMEO i GRINDR. Predloženim pristupom se ne bi dobili vjerodostojni podaci budući da bi se seksualna orjentacija i rodni identitet korisnika naloga pretpostavljali, a ne bi ih bilo moguće verifikovati bez narušavanja privatnosti korisnika naloga.

III PREDLOZI, SUGESTIJE I KOMENTARI NA KOJE JE ODGOVORENO TOKOM ODRŽAVANJA KONSULTATIVNOG SASTANKA

NVO LGBT Forum Progres je na konsultativnom sastanku saopštio sledeći komentar:
1. Trebalo bi u tački 2.2 „Naziv poglavlja/mjere/ aktivnosti“ , u okviru Poglavlja „kulturne promjene, bezbjednost i društveno prihvatanje LGBT osoba“ uvrstiti socijalne servise za LGBTI osobe.

Odgovor obrađivača:
1. Predlog NVO LGBT Forum Progres se prihvata, te budući da je uspostavljanje i funkcionisanje LGBTI socijalnih servisa u okviru Strategije za unapređenje kvaliteta života LGBT osoba u Crnoj Gori 2013-2018 definisano kroz indikator „Obezbijeđeno funkcionisanje LGBT skloništa s pratećim servisima, uključujući finansijsku podršku“, koji se ima postići kroz realizaciju Programske mjere iz predmetne Strategije „Jačati kapacitete i znanje LGBT zajednice, uključujući finansijsku podršku“, predmetna mjera je uvrštena u tekst Sektorske analize.

Komentari / Sakrij komentare

Morate biti prijavljeni da biste komentarisali!