РСС Пошаљи пријатељу Упутства за коришћење Принт
Моја пријава

Немате кориснички налог?

Претраживање
Анкета

У којој мјери се слажете да ће пружање услуге електронским путем смањити редове чекања?


Извјештај о спроведеним консултацијама са заинтересованих невладиним организацијама у области заштите и унапређења људских права ЛГБТИ особа

Сходно члану 80 Закона о државној управи

И УВОД

Сходно члану 80 Закона о државној управи и члану 12 Уредбе о избору представника невладиних организација у радна тијела органа државне управе и спровођењу јавне расправе у припреми закона и стратегија у вези члана 32а Закона о невладиним организацијама, Министарство за људска и мањинска права је 17. јула 2018. године објавило Јавни позив за консултације заинтересованим невладиним организацијама који се баве заштитом и унапређењем људских права ЛГБТИ особа у циљу сачињавања Секторске анализе за утврђивање приједлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у области заштите и унапређења људских права ЛГБТИ особа (заштита и промовисање људских и мањинских  права).

Линк: хттп://www.ммп.гов.ме/вијести/189088/Јавни-позив-Секторска-анализа.хтмл

Консултације су реализоване у периоду од 17. јула до 1. августа 2018. године, и у оквиру њих је, 20. јула 2018. године са почетком у 12:00 часова, у Министарству за људска и мањинска права, одржан консултативни састанак са следећим представницима заинтересованих невладиних организација:

1. Бојана Јокић - НВО ЛГБТ Форум Прогрес;
2. Јохн М. Барац - НВО ЛГБТИQ Социјални центар;
3. Митар Радоњић – НВО Институт за социјалне и образовне политике;
4. Дејвид Сејдовић – НВО Фондација Рука Пријатељства.
Консултативни састанак је завршен у 12:20 часова.
Писане коментаре на Нацрт Секторске анализе за утврђивање приједлога приоритетних области од јавног интереса и потребних средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у области области заштите и унапређења људских права ЛГБТИ особа заштите (заштита и промовисање људских и мањинских  права) током Јавних консултација је доставио НВО Институт за социјалне и образовне политике.

ИИ ПРЕДЛОЗИ, СУГЕСТИЈЕ И КОМЕНТАРИ ДОСТАВЉЕНИ ПИСАНИМ ПУТЕМ

НВО Институт за друштвене и образовне политике је доставио следеће коментаре:
1. „У дијелу 4.2 сматрамо да нема потребе да се потенцира како не постоји евиденција ЛГБТИ особа јер таква евиденција и не треба нити смије постојати, али бисмо препоручили да, поред тога што се за оквиран податак узимају информације од НВО које се баве том облашћу на основу њиховог чланства и процентуалности из региона, се уради упоредба са бројем налога на друштвеним мрежама за упознавање ЛГБТИ особа попут ПЛАНЕТ РОМЕО и ГРИНДР.“

Одговор обрађивача:
1. Уважена је сугестија НВО Института за друштвене и образовне политике и из текста Секторске анализе је уклоњена реченица у којој је констатовано да се у Црној Гори не води посебна евиденција ЛГБТИ особа.
2. Не прихвата се сугестија НВО Института за друштвене и образовне политике да се приликом утврђивања оквирног броја ЛГБТИ особа у Црној Гори, поред упоредних података из региона и података добијених од стране ЛГБТИ НВО-а из Црне Горе,  врши упоредба са бројем налога на друштвеним мрежама за упознавање ЛГБТИ особа попут ПЛАНЕТ РОМЕО и ГРИНДР. Предложеним приступом се не би добили вјеродостојни подаци будући да би се сексуална орјентација и родни идентитет корисника налога претпостављали, а не би их било могуће верификовати без нарушавања приватности корисника налога.

ИИИ ПРЕДЛОЗИ, СУГЕСТИЈЕ И КОМЕНТАРИ НА КОЈЕ ЈЕ ОДГОВОРЕНО ТОКОМ ОДРЖАВАЊА КОНСУЛТАТИВНОГ САСТАНКА

НВО ЛГБТ Форум Прогрес је на консултативном састанку саопштио следећи коментар:
1. Требало би у тачки 2.2 „Назив поглавља/мјере/ активности“ , у оквиру Поглавља „културне промјене, безбједност и друштвено прихватање ЛГБТ особа“ уврстити социјалне сервисе за ЛГБТИ особе.

Одговор обрађивача:
1. Предлог НВО ЛГБТ Форум Прогрес се прихвата, те будући да је успостављање и функционисање ЛГБТИ социјалних сервиса у оквиру Стратегије за унапређење квалитета живота ЛГБТ особа у Црној Гори 2013-2018 дефинисано кроз индикатор „Обезбијеђено функционисање ЛГБТ склоништа с пратећим сервисима, укључујући финансијску подршку“, који се има постићи кроз реализацију Програмске мјере из предметне Стратегије „Јачати капацитете и знање ЛГБТ заједнице, укључујући финансијску подршку“, предметна мјера је уврштена у текст Секторске анализе.

Коментари / Сакриј коментаре

Морате бити пријављени да бисте коментарисали!